NURD: Działania kontrolno-prewencyjne dla niechronionych uczestników ruchu drogowego
NURD od rana chroni niechronionych uczestników ruchu drogowego - kontrole, mandaty i punkty karne za wykroczenia na przejściach.
Od rana prowadzona jest akcja kontrolno-prewencyjna pod kryptonimem „NURD”, której celem jest podniesienie bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego, którzy w razie wypadku są szczególnie narażeni na tragiczne skutki. W działaniach uczestniczą Bytomscy policjanci ruchu drogowego, policjanci z KAP w Gliwicach oraz straż miejska. Pamiętajmy, że bezpieczeństwo na drogach zależy przede wszystkim od nas samych.
Najwięcej wypadków i ofiar wśród pieszych notuje się z powodu nieustąpienia pierwszeństwa na przejściach dla pieszych, zwłaszcza przez kierujących pojazdami, głównie samochodami osobowymi. W trakcie akcji nadzorowane zostały przejścia dla pieszych, w szczególności te, na których wcześniej dochodziło do potrąceń. Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego to piesi, rowerzyści i motorowerzyści, a także użytkownicy hulajnóg elektrycznych oraz innych urządzeń transportu osobistego, a także osoby korzystające z rolki, wrotki czy deskorole.
Bytomscy policjanci ruchu drogowego od rana prowadzą działania ukierunkowane na poprawę bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego. Funkcjonariusze w różnych miejscach miasta monitorują przejścia dla pieszych i zwracają szczególną uwagę na wykroczenia popełniane przez kierujących w stosunku do pieszych. Sprawdzają również, czy zachowanie pieszych jest zgodne z przepisami. Podczas kontroli policjanci korzystają z ręcznych mierników prędkości oraz radiowozów wyposażonych w wideorejestratory. W działaniach uczestniczy grupa SPEED, której głównym zadaniem jest przeciwdziałanie niebezpiecznym zachowaniom na drodze. Do udziału zaproszeni są także policjanci z Komisariatu Autostradowego Policji w Gliwicach oraz strażnicy miejscy, monitorujący ulice naszego miasta.
Policja przypomina, że za nieustąpienie pierwszeństwa pieszym, wyprzedzanie na oznakowanym przejściu lub omijanie pojazdu, który zatrzymał się w celu przepuszczenia pieszego, grozi mandat w wysokości 1500 zł (w przypadku recydywy – 3000 zł). Każde z tych wykroczeń skutkuje także dopisaniem do konta kierowcy 15 punktów karnych. Niewłaściwe zachowania pieszych również wpływają na bezpieczeństwo na drodze, obejmując nieostrożne wejście na jezdnię, przechodzenie na czerwonym świetle oraz wtargnięcie zza pojazdu. Apelujemy o rozwagę i przestrzeganie przepisów ruchu drogowego. Pamiętajmy – bezpieczeństwo na drogach zależy od nas samych.
Źródło: policja.gov.pl