Bytom: Aktywna Tarcza na torach – wzmożone kontrole 25–26 czerwca 2026
W Bytomiu wzmożone kontrole na stacjach i torach w ramach Aktywnej Tarczy UE-RAILPOL – bezpieczeństwo na kolei.
W całym kraju policjanci realizują działania organizowane przez międzynarodową organizację UE-RAILPOL, zrzeszającą służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo na kolei. W dniach 25 i 26 czerwca 2026 roku bytomscy policjanci, wspólnie ze Strażą Ochrony Kolei, wzięli udział w akcji pod nazwą Aktywna Tarcza. Głównym celem był nadzór nad przestrzeganiem przepisów obowiązujących na terenach kolejowych oraz zapobieganie niszczeniu mienia.
Aktywna Tarcza to skoordynowane działania prowadzone przez państwa członkowskie RAILPOL, mające na celu wzmocnienie międzynarodowej współpracy służb mundurowych w Europie. Celem nadrzędnym jest zwiększenie bezpieczeństwa poprzez prewencję i zwalczanie przestępczości na kolei oraz egzekwowanie przepisów porządkowych.
W dniach 25 i 26 czerwca zwiększone patrole policji i Straży Ochrony Kolei pojawiły się na stacjach i przystankach zlokalizowanych w Bytomiu. Mundurowi podczas wspólnych działań zwracali szczególną uwagę na osoby przebywające na terenie kolejowym, reagując na przestępstwa i wykroczenia takie jak przechodzenie przez torowisko w miejscach zabronionych, agresywne zachowania, uszkodzenia mienia oraz kradzieże elementów infrastruktury kolejowej.
Skoordynowane działania objęły szczególną kontrolą linię kolejową i dworzec znajdujący się w centrum Bytomia.
Źródło: policja.gov.pl