„Banek” wjechał na linię 7 i 19. PESA dostarczy Bytomiowi nowe Twist 2017N-10
Bytomianie, którzy wsiadali w czwartek 25 czerwca do tramwaju na liniach 7 i 19, mogli trafić na zupełnie nowy skład. Na tory wyjechał pierwszy z nowych wagonów typu 2017N-10, wyprodukowany w Zakładach Pojazdów Szynowych PESA Bydgoszcz SA. To symboliczna zmiana: nowoczesny pojazd zastąpił najstarszy kursujący w Polsce tramwaj typu 105N z 1975 roku.
Nowy wagon zaprezentowano wcześniej w zajezdni tramwajowej w Bytomiu-Stroszku. Stamtąd ruszył już do regularnej pracy na dwóch bytomskich trasach obsługiwanych przez linie tramwajowe nr 7 i 19. Jak zapowiada przewoźnik, to dopiero początek większej wymiany taboru, która ma objąć całą aglomerację.
Inwestycja Tramwaje Śląskie: komfort i wymiana taboru w 13 miastach
Tramwaje Śląskie SA podkreślają, że zakupy nowego taboru są elementem planu podnoszenia standardu podróży. Spółka przypomina też skalę swojej działalności: każdego dnia z usług tramwajów korzysta około 150 tys. osób, a w ubiegłym roku przewieziono 58,2 mln pasażerów.
„Tramwaje Śląskie inwestują w nowoczesny tabor, by stale zwiększać komfort podróżnych. „Banek”, który wyjechał na tory, jest tego najlepszym przykładem. To jeden z najnowocześniejszych modeli tramwajów. Każdego dnia z naszych usług korzysta około 150 tys. osób. Tylko w ubiegłym roku przewieźliśmy 58,2 mln pasażerów. Jeszcze w tym roku w 13 miastach aglomeracji, zgodnie z planowanymi odbiorami, pojawi się co najmniej 25 nowych wagonów.”
Krzysztof Mikuła, prezes spółki Tramwaje Śląskie SA
Zgodnie z zapowiedziami, w ciągu dwóch kolejnych lat na tory ma wyjechać łącznie 50 nowych tramwajów. W praktyce oznacza to stopniowe zastępowanie starszych, wysokopodłogowych składów pojazdami lepiej dostosowanymi do dzisiejszych oczekiwań pasażerów – także tych, którzy potrzebują ułatwień przy wsiadaniu i wysiadaniu.
Kontrakt z PESA: 138,9 mln zł i 93,5 mln wsparcia z Krajowego Planu Odbudowy
Wagon, który rozpoczął kursowanie 25 czerwca, jest pierwszym z 10 tramwajów, jakie Tramwaje Śląskie otrzymały w ramach kontraktu podpisanego w lutym 2026 roku. Cała umowa realizowana przez bydgoską PESA ma wartość 138,9 mln zł.
Istotnym elementem finansowania inwestycji jest wsparcie z Krajowego Planu Odbudowy. Tramwaje Śląskie SA pozyskały z tego źródła 93,5 mln zł dofinansowania.
| Element | Wartość |
|---|---|
| Wartość kontraktu PESA – Tramwaje Śląskie | 138,9 mln zł |
| Dofinansowanie z Krajowego Planu Odbudowy | 93,5 mln zł |
| Liczba wagonów w ramach kontraktu z lutego 2026 | 10 |
| Planowana liczba nowych tramwajów w 2 lata | 50 |
| Plan: co najmniej nowe wagony jeszcze w tym roku | 25 |
Co potrafi Twist 2017N-10 i dlaczego nazywa się „Banek”
PESA wskazuje, że model Twist 2017N-10 powstał z myślą o górnośląskiej metropolii. Producent zwraca uwagę zarówno na parametry przewozowe, jak i wyposażenie podnoszące wygodę codziennych dojazdów.
„Tramwaje Śląskie to dla PESA od zawsze bardzo ważny partner. Nasza współpraca od zawsze jest bardzo dobra. Ostatni jej przykład to właśnie Twist 2017N-10. Ten tramwaj, zaprojektowany z myślą o górnośląskiej metropolii, może zabrać 167 pasażerów, zapewniając im komfortową i bezpieczną podróż. Posiada m.in. klimatyzację, stację ładowania USB, dostęp do Internetu poprzez Wi-Fi, platformę ułatwiającą wsiadanie/wysiadanie osobom niepełnosprawnym oraz nowoczesny system informacji pasażerskiej. To bardzo nowoczesny tramwaj, zaawansowany technicznie, przyjazny środowisku i spełniający wszystkie obowiązujące dzisiaj w transporcie publicznym normy.”
Jakub Jasiński, wiceprezes ds. technicznych w PESA SA
Najważniejsze cechy nowego składu, na które zwracają uwagę zarówno przewoźnik, jak i producent, to:
- pojemność: 167 pasażerów,
- klimatyzacja,
- stacja ładowania USB,
- dostęp do Internetu poprzez Wi-Fi,
- platforma ułatwiająca wsiadanie/wysiadanie osobom niepełnosprawnym,
- nowoczesny system informacji pasażerskiej.
Nowe wagony mają też swoją nazwę. Tramwaje Śląskie kontynuują tradycję nadawania imion kolejnym pojazdom i seriom – tym razem tramwaje z Bydgoszczy będą nosiły miano „Banków”. „Banek” nie jest postacią przypadkową: to żuraw europejski, patron akcji społecznej „Zapuść żurawia, wysiadaj bezpiecznie!”, promującej bezpieczne opuszczanie tramwaju, szczególnie na przystankach zlokalizowanych w jezdni. Jest także podopiecznym spółki Tramwaje Śląskie SA w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym.
W najbliższych miesiącach pasażerowie w Bytomiu i innych miastach aglomeracji mają spotykać na trasach kolejne nowe składy. Jeśli harmonogram odbiorów zostanie dotrzymany, jeszcze w tym roku w 13 miastach pojawi się co najmniej 25 nowych wagonów, a wymiana taboru będzie postępować dalej w perspektywie dwóch kolejnych lat.
Komentarze (0)
Brak komentarzy. Bądź pierwszy!