30 lat twórczości w jednej książce. Aleksandra Herisz podsumowała bytomski dorobek
Bytom potrafi zatrzymać artystę na dłużej – czasem na całe dekady. Aleksandra Herisz, plastyczka od lat związana z miastem, zebrała i uporządkowała swój dorobek w monografii zatytułowanej „Moja bytomska 30-tka”. Publikacja powstała dzięki stypendium prezydenta Bytomia z zakresu twórczości artystycznej i upowszechniania kultury, a jej premierze towarzyszyło spotkanie z autorką w Galerii pod Sztrychem w MDK nr 1.
Książka jest nie tylko osobistym podsumowaniem, ale też przeglądem działań, które przez lata współtworzyły lokalne życie kulturalne. Autorka opisuje w niej zarówno projekty realizowane w Bytomiu, jak i te prezentowane w kraju oraz za granicą.
To tu w Bytomiu zrealizowałam ponad 50 projektów. Ten czas wypełniony był twórczym działaniem i kreatywnością, obfitował w wiele inspirujących spotkań
Aleksandra Herisz, „Moja bytomska 30-tka”
Od studiów w Poznaniu do działań w Bytomiu
Praca nad monografią była – jak podkreślano podczas prezentacji – okazją do uporządkowania i analizy dorobku, który powstaje od momentu ukończenia studiów w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu. W przypadku Aleksandry Herisz trzy dekady pracy zawodowej splatają się z Bytomiem: to tutaj powstawały liczne projekty edukacyjno-artystyczne, działania animacyjne i kolejne etapy własnej twórczości.
Herisz działa w kilku technikach i materiałach. Jest plastyczką zajmującą się witrażem, tkaniną i wikliną. Od lat współpracuje z Wolnym Stowarzyszeniem Zielonych Artystów oraz z Młodzieżowym Domem Kultury nr 1, gdzie dzieli się praktyką rękodzielniczą z młodzieżą zainteresowaną tkaniną. Równolegle pełni funkcję kuratorki Międzynarodowego Biennale Współczesnej Tkaniny Artystycznej „Sileziany”.
SILEZIANY, Galeria Pod Sztrychem i WENA – projekty, które wracają w monografii
W publikacji znalazły się przedsięwzięcia, które wprost odcisnęły ślad na kulturalnej mapie miasta. Szczególne miejsce zajmuje projekt SILEZIANY – Międzynarodowe Biennale Współczesnej Tkaniny Artystycznej Dzieci i Młodzieży, którego początki sięgają 1995 roku. Monografia przywołuje również prace związane z Galerią Pod Sztrychem – inicjatywą współtworzoną wraz z młodzieżą – oraz działania prowadzące do powołania Młodzieżowej Nagrody Prezydenta w dziedzinie kultury WENA.
Najważniejsze wątki, które przewijają się przez „Moją bytomską 30-tkę”, można streścić w kilku punktach:
- podsumowanie trzech dekad pracy twórczej od czasu ukończenia Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu,
- opis projektów edukacyjno-artystycznych i działań animacyjnych realizowanych w Bytomiu,
- przypomnienie roli SILEZIANY (od 1995 roku), Galerii Pod Sztrychem oraz inicjatywy WENA,
- zebranie realizacji pokazywanych w kraju i za granicą.
Wystawy i autorskie techniki: batik oraz papier ręcznie czerpany
Monografia dokumentuje także indywidualną drogę artystyczną Aleksandry Herisz. Wśród danych o aktywności wystawienniczej znalazły się konkretne liczby: autorka ma na koncie 20 wystaw indywidualnych oraz udział w ponad 200 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Istotną część publikacji stanowią ponadto autorskie realizacje wykonane w technice batiku oraz papieru ręcznie czerpanego – jako przykłady konsekwentnie rozwijanych metod pracy.
Spotkanie w Galerii pod Sztrychem w MDK nr 1 było nie tylko prezentacją książki, ale też przypomnieniem, że za statystykami wystaw i projektów stoją konkretne miejsca, ludzie i wieloletnia praca z młodzieżą. „Moja bytomska 30-tka” porządkuje ten dorobek i zamyka go w formie, do której można wracać – jak do kroniki ważnego fragmentu bytomskej kultury.
Komentarze (0)
Brak komentarzy. Bądź pierwszy!