Poniedziałek, 22 czerwca 2026
Imieniny: Paulina, Flawiusz, Innocenty

Zmiana na czele Rady Miejskiej w Bytomiu. Andrzej Wężyk wybrany w tajnym głosowaniu

Nieczęsto dochodzi do roszady na jednym z kluczowych stanowisk w miejskim samorządzie w trakcie kadencji. W Bytomiu właśnie tak się stało: Michał Staniszewski złożył rezygnację z funkcji przewodniczącego Rady Miejskiej, a radni w jego miejsce wybrali Andrzeja Wężyka.

Rezygnacja Michała Staniszewskiego: „Rada Miejska potrzebuje przewodniczącego na cały etat”

Decyzja o rezygnacji została uzasadniona względami zawodowymi. Michał Staniszewski przekazał, że nie jest w stanie dalej łączyć obowiązków służbowych z kierowaniem pracami Rady Miejskiej. Jednocześnie zapowiedział kontynuowanie aktywności w samorządzie już wyłącznie jako radny.

„Obowiązki służbowe nie pozwalają mi na dalsze łączenie pracy zawodowej z pracą na stanowisku przewodniczącego Rady Miejskiej. A Rada Miejska potrzebuje przewodniczącego na cały etat. Dlatego składam rezygnację z funkcji przewodniczącego. Z Radą Miejską się jednak nie żegnam – będę dalej aktywnie działał na rzecz Bytomian jako radny. Dziękuję za współpracę wszystkim radnym, pracownikom Kancelarii Rady Miejskiej i mieszkańcom”

Michał Staniszewski

Rezygnacja oznaczała konieczność przeprowadzenia wyboru nowego przewodniczącego, który przejmie prowadzenie obrad i organizację pracy rady.

Tajne głosowanie podczas sesji w poniedziałek 22 czerwca

Do wyboru nowego przewodniczącego doszło podczas sesji Rady Miejskiej w poniedziałek 22 czerwca. Zgodnie z przyjętą procedurą głosowanie miało charakter tajny. Po podliczeniu głosów radnych funkcję przewodniczącego objął Andrzej Wężyk.

Nowy przewodniczący nie jest postacią nową w bytomskim samorządzie. Andrzej Wężyk pracuje w Radzie Miejskiej od 2006 roku. W poprzednich latach pełnił już zarówno funkcję wiceprzewodniczącego, jak i przewodniczącego Rady Miejskiej, co oznacza, że wraca na to stanowisko z doświadczeniem w prowadzeniu obrad i koordynowaniu pracy rady.

  • Michał Staniszewski zrezygnował z funkcji przewodniczącego Rady Miejskiej.
  • Wybór następcy odbył się w tajnym głosowaniu podczas sesji w poniedziałek 22 czerwca.
  • Nowym przewodniczącym został Andrzej Wężyk, radny od 2006 roku, były wiceprzewodniczący i przewodniczący Rady Miejskiej.
  • Rada Miejska wybrała także nową wiceprzewodniczącą: Izabelę Kozak z klubu radnych Bytomska Siła Miasta.

Nowa wiceprzewodnicząca: Izabela Kozak z Bytomskiej Siły Miasta

Zmiany personalne nie zakończyły się na obsadzeniu funkcji przewodniczącego. Rada Miejska wybrała również nową wiceprzewodniczącą. Została nią Izabela Kozak, reprezentująca klub radnych Bytomska Siła Miasta.

W praktyce nowe kierownictwo Rady Miejskiej będzie odpowiadać m.in. za sprawne prowadzenie kolejnych sesji, porządek obrad oraz koordynację pracy radnych i obsługi kancelarii. Po rezygnacji Michała Staniszewskiego rada zamknęła formalnie etap zmian, przechodząc do pracy w nowym układzie.

Źródło: zobacz oryginał
Udostępnij:
MW

Marek Wyrzykowski

Prowadzi redakcję 24 Bytom, stawia na rzetelność i bliskość spraw mieszkańców oraz szybkie, sprawdzone informacje.

Więcej artykułów →

Komentarze (0)

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!