Poniedziałek, 22 czerwca 2026
Imieniny: Paulina, Flawiusz, Innocenty

Bytom w Vsetinie: prezydent Mariusz Wołosz na festiwalu i rozmowach z partnerami

Muzyka, tradycyjne stroje i rozmowy o współpracy, która trwa już ponad dwie dekady - tak wyglądała wizyta bytomskiej delegacji w Vsetinie, partnerskim mieście Bytomia. Wyjazd zbiegł się z Międzynarodowym Festiwalem Folklorystycznym Vsetínský Krpec, coroczną imprezą promującą Morawską Wołoszczyznę i przyciągającą gości z różnych krajów.

Festiwal Vsetínský Krpec i spotkania z władzami miasta

Do Czech z wizytą partnerską udał się prezydent Bytomia Mariusz Wołosz. W Vsetinie spotkał się z przedstawicielami samorządu, w tym z burmistrzem Jiříjem Čunkiem, a także uczestniczył w festiwalowych wydarzeniach. Program Vsetínský Krpec tradycyjnie składał się z koncertów i pokazów, które prezentują folklor regionu i lokalne dziedzictwo.

W delegacji z Bytomia znaleźli się również: Krystyna Jankowiak-Markwica, naczelniczka Wydziału Kultury i Sportu UM, oraz Dobromir Bujak, prezes Klubu Sportowego Skarpa Bytom. Obecność przedstawicieli kultury i sportu miała podkreślić, że współpraca miast nie ogranicza się do oficjalnych kontaktów, ale dotyczy również projektów społecznych i inicjatyw międzyludzkich.

Takie spotkania w naturalny sposób łączą kulturę z rozmowami o wspólnych działaniach - to dobry moment, by wymienić doświadczenia i planować kolejne inicjatywy.

Prezydent Mariusz Wołosz

Wspólna rozmowa z partnerami Vsetina: Słowacja i Kosowo

Wizyta w czasie festiwalu okazała się okazją do szerszych rozmów, bo do Vsetina przyjechali także partnerzy miasta z zagranicy. Na miejscu obecni byli goście ze słowackiego Dolnego Kubina, Starej Lubowli i Trenczyńskich Cieplic oraz z Kosowa. Spotkania miały charakter roboczy - dotyczyły wymiany doświadczeń i sposobów realizowania przedsięwzięć w samorządach, a jednocześnie odbywały się w atmosferze wydarzenia kulturalnego, które sprzyja integracji.

  • Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny Vsetínský Krpec promuje Morawską Wołoszczyznę i jest coroczną imprezą w Vsetinie.
  • W Czechach Bytom reprezentowali m.in. prezydent Mariusz Wołosz, Krystyna Jankowiak-Markwica oraz Dobromir Bujak.
  • Do rozmów dołączyli partnerzy Vsetina ze Słowacji (Dolny Kubin, Stara Lubowla, Trenczyńskie Cieplice) oraz z Kosowa.

Rewizyta w Bytomiu już za tydzień

To jednak nie koniec kontaktów na linii Bytom–Vsetin w najbliższym czasie. Jak zapowiedziano, starosta Vsetina Jiříj Čunek razem ze swoim zastępcą Petrem Kudlíkiem odwiedzą Bytom już za tydzień. Przyjadą na zaproszenie prezydenta Mariusza Wołosza, by wziąć udział w Święcie Bytomia oraz w wizycie studyjnej organizowanej przez Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych Skarpa Bytom.

Przyjazd delegacji z Vsetina do Bytomia będzie okazją, by zobaczyć konkretne rozwiązania na miejscu i kontynuować rozmowy rozpoczęte podczas spotkania w Czechach.

Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych Skarpa Bytom

22 lata partnerstwa Bytomia i Vsetina

Tegoroczne spotkania wpisują się w dłuższą historię współpracy miast. W tym roku mija 22 lata od podpisania umowy partnerskiej między Bytomiem i Vsetinem. W ramach porozumienia, zarówno w naszym mieście, jak i u południowych sąsiadów, realizowano wspólne projekty w obszarach oświaty, kultury i polityki społecznej. Samorządy podkreślają, że takie relacje nabierają realnego znaczenia właśnie wtedy, gdy przekładają się na konkretne działania i regularne kontakty.

Nadchodząca wizyta Jiříjego Čunka i Petra Kudlíka w Bytomiu ma być kolejnym krokiem w utrzymaniu tej współpracy - tym razem z mocnym akcentem na wydarzenia miejskie i wymianę doświadczeń w obszarze sportu.

Źródło: zobacz oryginał
Udostępnij:
K

Katarzyna Łęczycka

Opowiada o kulturze, ludziach i aktywnościach w Bytomiu; szuka lokalnych historii i inicjatyw oddolnych.

Więcej artykułów →

Komentarze (0)

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!